Co vše víme o iPhone 15?

iPhone 15 je skoro za dveřmi a je nejvyšší čas si shrnout, jak asi bude vypadat z dat a spekulací, která jsou k dohledání na internetu.

Design

Zvěsti naznačují, že řada iPhone 15 bude mít design podobný, jako předchozí řada modelů iPhone 14, ale slavný "dynamic island" výřez ve tvaru pilulky a otvoru se rozšíří na celou řadu. To znamená, že všechny modely iPhone 15 dostanou dynamic island představený v modelech iPhone 14 Pro a 14 Pro Max.

Všechny iPhone 15 by měly spolu s Dynamic Island  být vybaveny energeticky úspornějším čipem ovladače displeje OLED, který je vyráběn 28nm procesem a umožňuje snížit spotřebu energie, což by v mohlo zlepšit celkovou dobu výdrže baterie.

Jak bude vypadat vlajková loď iPhone 15 Pro?

Další možný předpoklad je, že všechny modely iPhone 15 budou mít port USB-C, avšak jako každý rok, významné designové změny se týkají výhradně modelů iPhone 15 Pro a Pro Max.

Informace naznačují, že modely iPhone 15 Pro budou mít tenčí a více zakřivené rámečky než modely iPhone 14 Pro, což je vidět na renderech zařízení vytvořených na základě kolujících detailů. Díky tomu by měly být příjemnější při držení a nebudou uživatele tolik "řezat" do prstů. Tyto hlubší křivky se budou týkat pouze modelů iPhone 15 Pro a případně 15 Pro Max, levnější modely iPhone 15 budou i nadále vypadat jako modely iPhone 14 s ploššími okraji, hliníkovým rámem a skleněnou přední a zadní stranou. 

Další předpoklad je, že řada Apple iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max bude mít více zakřivené přední sklo, které lépe zmizí v rámu, a očekává se, že Apple použije na šasi materiál z titanů místo dnes používané nerezové oceli. Modely iPhone 15 Pro budou také vybaveny tlačítkem "Action", které nahradí přepínač ztlumení zvuku a které bude schopno provádět různé úkony, například aktivovat klávesové zkratky, zapnout fotoaparát, zapnout svítilnu, aktivovat tichý režim a další.

Dočkáme se USB-C?

Již nějakou dobu kolují spekulace, že společnost Apple vymění svůj port Lightning na zařízeních iPhone 15 za port USB-C, což jí umožní vyhovět novým předpisům zavedeným v Evropě. Tyto předpisy vyžadují, aby Apple v Evropě vyráběl iPhony s porty USB-C, takže buď musí provést celosvětovou výměnu designu, nebo vyvinout speciální iPhony pro prodej v Evropě a tento krok by výrobci zbytečně zkomplikoval produkci a distribuci svých produktů z řady Apple iPhone. Modely iPhone 15 Pro s porty USB-C budou podporovat mnohem rychlejší datové přenosy, zatímco standardní modely iPhone 15 budou nadále využívat rychlost USB 2.0, tedy stejnou jako u Lightning, což dává modelům Pro značnou výhodu.

Kamera

Podle analytika společnosti Apple Ming-Chi Kuo je pravděpodobné, že iPhone 15 a iPhone 15 Plus budou vybaveny až 48 mega-pixelovým fotoaparátem, což je technologie, kterou společnost Apple představila již v iPhone 14 Pro a jeho větší variantě iPhone 14 Pro Max. Nová konstrukce skládaného snímače umožní objektivu zachytit více světla díky toho tak zlepšit výkon fotoaparátu při slabém osvětlení. Analytik Jeff Pu rovněž uvedl, že 48 mega-pixelový objektiv by měly dostat i chystané standardní modely iPhone 15.

Dále se říká, že iPhone 15 bude obsahovat hybridní objektiv s kombinací skla a plastu se světelností f/1,7. Objektiv bude údajně obsahovat jeden skleněný prvek a šest plastových prvků, a i když by clona f/1,7 znamenala zlepšení oproti cloně f/1,79 použité v předchozích modelech iPhone 14 Pro, jednalo by se o mírné zhoršení oproti cloně f/1,5, kterou disponuje iPhone 14 Plus, ale o zvýšení počtu mega-pixelů, pokud je zvěst o 48 megap-ixelovém fotoaparátu správná.

Qualcomm Modem chipy

Společnost Apple bude nejspíše pro řadu iPhone 15 v roce 2023 používat, stejně jako to dělá od představení iPhonů 5G, modemové čipy Qualcomm 5G. Zvěsti, které naznačovaly, že by Apple mohl použít vlastní modemové čipy již v roce 2023 jsou zatím nepotvrzené, protože tato technologie bude připravena nejdříve v roce 2024.

Všechny modely iPhone 15 a iPhone 15 Pro budou používat stejný modemový čip Qualcomm, pravděpodobně X70. Čip Qualcomm X70 nabízí vylepšenou umělou inteligenci pro vyšší rychlost zpracování, lepší dosah pokrytí, lepší signál, nižší latenci a až o 60 % lepší energetickou účinnost.

A-Series Chipy

Předpokládá se, že modely Apple iPhone 15 Pro budou jako první vybaveny čipem řady A vyrobeným na 3nanometrovém uzlu nové generace dodavatele společnosti Apple, firmy TSMC. Očekává se, že 3nm technologie čipů zvýší výpočetní výkon o 10 až 15 procent a zároveň sníží spotřebu energie až o 35 procent.
Rychlejší čipy budou omezeny na modely iPhone 15 Pro a Pro Max, zatímco iPhone 15 a iPhone 15 Plus budou používat 4nanometrový čip A16, který byl poprvé použit v iPhonech 14 Pro a 14 Pro Max.

 

Zdroj: macrumors.com

 

×